A bizalom birtokosai
A közös képviselő többféle feladatot lát el, és a ház lakói, valamint az alkalmazottak a konkrét körülmények függvényében eltérő módon értelmezhetik ezeket a vállalt szerepeket:
- szakértőként információt várnak tőle a jelentkező problémák megoldásához
- segítőtársként intézkedik a szükséges munkák elvégzéséről
- sok konfliktus megoldásánál közvetítő, esetleg döntőbíró
- a jogszabályok ismerője, azok érvényesítésének felelőse
- bűnbak olyan esetekben, amikor a dolgok nem az előre elképzeltek szerint alakulnak
- különböző szerepei közötti egyensúly kialakításához szükséges a megfelelő humorérzék, tudni kell bánni az emberekkel, bírni kell bizalmukat.
Az előzőekben felsoroltak mellett a legfontosabb, hogy a közös képviselő megnyerje a lakók bizalmát, bebizonyítsa saját megbízhatóságát és elérje, hogy a lakók hajlandók legyenek az együttműködésre. Egyik alapvető követelmény, hogy együtt tudjon működni a számvizsgáló bizottsággal.
Ahhoz, hogy minden lakó elégedett legyen, meg kell győzni a lakókat érdekeik hatékony képviseletéről. A lakóknak érezniük kell, hogy a közös képviselő intézkedései most, vagy hosszabb távon a lakók javát szolgálja.
Meg kell különböztetnie a megalapozott tények alapján felmerült jogos aggályokat és félelmeket a félreértésektől és egyszerű túlzásoktól.
Képesnek kell lennie arra, hogy meghallgassa vagy megfelelő helyre irányítsa a hozzá forduló tulajdonosokat. Olyan légkört alakítson ki, amely ez esetleges megtorlástól való félelem nélkül ösztönzi az ötletek feltárását és megosztását másokkal. Különösen fontos az alkalmazottakkal fenntartott kapcsolat.
A közös képviselő bizalmi szolgáltatást végez:
- ismeri a lakókat, családi és anyagi helyzetüket, személyes adatait, szokásait
- kezeli a közös ingatlantulajdont, közös pénzt
- szerződéseket köt, kötelezettségeket vállal a lakóközösség nevében
- elszámol végzett munkájával, elszámoltatja a lakóközösségnek végzett munkákat
- kötetlen munkaidőben, a nap 24 órájában rendelkezésre áll „ha történik valami”.
A számvizsgáló bizottság tagjai szintén a tulajdonosok bizalmasai, hiszen ők ellenőrzik a ház pénzforgalmát, minősítik a közös képviselő munkáját, javaslattal élnek a közgyűlés határozatainak meghozatalához.